Rosa - goblen galerie

Pagina 40 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40

In jos

Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Mar 19, 2018 7:46 pm

Tatiana, am pus broderia in cruciulita la mine in camera... Multumesc foarte mult de vizita si de aprecieri...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 20, 2018 6:47 am

Am intors eu poza, pentru ca am fost curioasa s-o vad mai bine.
Imi plac foarte mult amindoua inramarile, iar goblenurile sint deosebit de delicate. Toporasii chiar sint in ton cu anotimpul, si la noi in gradina erau infloriti cind a dat zapada.
Ce sa mai spun despre cel in cruciulita, nuantele cad asa de natural pe pinza colorata, parca sint una cu ea. Cred ca e o placere sa-l poti admira in fiecare zi la tine in camera.
Superbe amindoua, felicitari! I love you

Tatiana, daca ai unde sa le inramezi si mai ales loc pe pereti sa le expui, e pacat sa le tii in sertar. Poate nu toate deodata, ca sa nu fie un efort financiar prea mare, dar cite unul, cite unul, o sa vezi ce satisfactie va fi sa le vezi expuse.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Mar 20, 2018 12:49 pm

Irina, multumesc pentru ca ai intors tu poza... Iti multumesc foarte mult de vizita si de aprecieri...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Sam Mar 24, 2018 12:17 am

Foarte frumos arata inramate. bravo
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Mar 24, 2018 11:57 am

Mary, iti multumesc de vizita si de cuvintele frumoase...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Joi Mar 29, 2018 9:36 pm

Broderia cu perele pe masa eu vreau sa o pun in bucatarie.
Irina, nu  inramez inca broderiile pentru ca am planuri mari, insa nu stiu cand il voi pune in practica mixta  Perele vor fi vedetele principale intr-o compozitie de broderii pentru bucatarie. Planific ramele sa fi de diferite dimensiuni si forme, dar culoarea aceiasi. Am doar trei modele pregatite. Uneori mai cedez rugamintilor din partea prietenilor si rudelor si mai daruiesc cate o broderie. picat din luna Acum caut alte modele ceva sa se asocieze cu perele si ceasca pentru mama. Iata am gasit pe net un perete asemenator din care imi doresc si eu.
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Mar 29, 2018 10:04 pm

A, am inteles...vrei sa faci un aranjament in bucatarie... Foarte frumos... Si foarte frumoasa si poza, ca inspiratie...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Mar 30, 2018 9:14 am

Tatiana, si mie imi place poza ta, mai ales ca ramele sint atit de creative. Culoarea peretelui insa ma deprima, n-as putea sa am peretii gri in casa.
Doar ca nu stiu ce sa zic, in bucatarie parca e pacat sa se abureasca. Oricit ar fi de buna hota, tot mai razbat aburi de grasime si in camera. Mai degraba in sufragerie sau locul de luat masa, daca sint despartite de bucatarie.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Mar 30, 2018 9:53 am

Pereti gri pe gustul meu Irina ris ris ris
Aranjamentul e deosebit, de retinut idea.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Vin Mar 30, 2018 11:03 am

Mie la fel imi place culoarea gri, chiar am in casa toti peretii in gri, doar ca e o nunata putin mai deschisa si mai calda decat in fotografie. Imi amintesc ca atunci cand am ales vopseaua nuanta avea denumirea de  " gri perlat " de la perla . E o combinatie de gri si crem . Bucataria mea e si sufragerie 2 in una.
Referitor la imbibarea broderiilor cu grasimi nu imi este frica, Irina.  Adevarul e ca nu gatesc prea mult si bucate sofisticate . Folosesc mai des rola care are  in interior o masinarie  care absoarbe aburii. Nu fac conserve pentru iarna  de cand am un congelator incapator  hi hi hi .  La atelierul unde inramez,  daca le ceri ei acopera toate gaurile cu materiale adezive  pe spate. Asa am facut cu broderia pentru sora mea pe care o tine in bucatarie de 4 ani si nu are nimic. Daca peste vreo 10 ani  ar aparea o problema cu vreo broderie patata  cred ca se gaseste solutie. Fie o speli atent direct pe rama unde este intinsa,  fie brodezi alta. Oricum brodatul este o relaxare, in plus intoteauna tinzi spre schimbare si ceva nou.
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mier Apr 04, 2018 9:21 pm

Pun broderia in cruciulita si aici, in galerie... Este de la Lanarte, lucrata cu doua fire si un fir de mouline peste doua fire din tesatura...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Apr 05, 2018 9:09 am

A iesit foarte frumos, culorile sint minunat asortate. Felicitari! I love you
Din poza se pare ca totusi ar merita calcat, pinza asta unifil se cam stringe la spalat - eu ma chinui destul cu ea pina mi se pare perfect intinsa.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Apr 05, 2018 11:38 am

Irina, multumesc foarte mult de vizita si de aprecieri...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Apr 06, 2018 6:17 pm

Foarte frumos. Felicitari!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Apr 06, 2018 6:34 pm

Mary, multumesc foarte mult de vizita si de cuvintele frumoase...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Apr 21, 2018 2:18 pm

Pun poza cu broderia in cruciulita si aici, in galerie... E lucrata pe un rest de panza Lugana, cu ata alba... E lucrata cu doua fire de mouline peste doua fire din panza...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Apr 26, 2018 10:32 am

Se vede ca ai modificat bordura, cred ca o sa dea bine inramat. Foarte repede l-ai finalizat, iar pinza e deosebit de frumoasa. Felicitari, Rosa si spor in continuare!
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Apr 26, 2018 1:50 pm

Irina, multumesc foarte mult de vizita si de aprecieri... Spor la lucru si tie...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Mai 24, 2018 4:49 pm

Pun poza cu brosa si aici, in galerie... E lucrata pe un rest de panza Lugana cu 11 fire pe cm, cu doua fire peste un fir, cu ate Anchor... Bordura aurie e realizata cu fir de ata, auriu... Brosa e pentru mama... Floarea e de rudbechie, una din florile preferate ale mamei...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Mai 24, 2018 4:54 pm

Am lucrat, prin metoda tatting, tot pentru mama, o bratara - cu ata argintie si cun ac de tatting marimea 3, si un pandantiv - tot cu ata argintie, dar cu un ac marimea 5...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Iun 12, 2018 10:10 pm

Pun poza cu bratara tatting si aici, in galerie... E lucrata cu cotton perle si cu un ac de tatting nr. 7... Am facut-o pentru mama...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Iun 12, 2018 10:12 pm

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Iun 17, 2018 9:24 am

bravo Rosa.
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Dum Iun 17, 2018 2:07 pm

Multumesc foarte mult de vizita si de aprecieri, Gina Breazu...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 40 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum