Rosa - goblen galerie

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:31 pm

O prelucrare, singura pe care am realizat-o, a celor de la Krif, dupa Th. Aman... Un elegant vas cu trandafiri... Asa cum am mai spus, este destul de mare, cu destul de multe culori (peste 30), la care am facut cateva modificari privind dimensiunile...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:36 pm

Intr-adevar, Anasstasia, portretul Mariei Nacu, realizat de N. Grigorescu, este deosebit... Unii critici au numit-o pe Maria Nacu "Mona Lisa" de la noi... Expresia sa, atat de delicata, dar si de inocenta, a fost surprinsa de pictor in mod inconfundabil...

zimbet zimbet zimbet 
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:40 pm

Iata goblenul cu paspartu...crem-deschis si simplu...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:41 pm

Iata si cu rama...tot destul de simpla...dar si cu putin auriu...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de anasstasia la data de Lun Noi 18, 2013 8:42 pm

Au iesit excelent inramati!
anasstasia

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:46 pm

anasstasia a scris:Au iesit excelent inramati!
Multumesc de aprecieri, Anasstasia ! Ma bucur ca-ti plac trandafirii lucrati de mine...

Multumesc! Multumesc! Multumesc!

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:49 pm

Iata, din nou, inca o magnolie...pe care am mai postat-o, mai sus... Este o prelucrare, a celor de la Krif, dupa Martin J. Heade...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:55 pm

Iata si o imagine cu tabloul original... Dupa mine, Martin J. Heade este foarte priceput in ce priveste tablourile cu magnolii... Are o multime, si foarte frumoase...

O prelucrare, tot a celor de la Krif, tot dupa Martin J. Heade, lucrez acum, tot cu magnolii, mai mare, cu si mai multe culori...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 8:58 pm

Acum, un goblen mic, mai simplu, dar dragut, zic eu... Un trandafir, tot de la Krif...

Sper sa va placa, chiar daca este mai mic si mai simplu...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 9:03 pm

Si un cosulet cu panselute, de la Herz, de aceasta data... Destul de simplu de realizat, zic eu, dar totusi de efect... Acest goblen ma duce cu gandul la primavara, la soarele ei bland...la zilele ei mai calde decat cele de toamna sau de iarna...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 9:07 pm

Si, ca tot a venit vorba de primavara, o ramura de zarzar inflorita, tot de la Krif...

Sper sa va placa ! Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 9:10 pm

Goblenul de mai sus l-am terminat de curand, nu am apucat sa-i pun paspartu inca... Sa vedem cum iese cu paspartu, daca-mi place, trec la rama, daca nu, poate il schimb... Stiti ca eu asa fac, mai schimb paspartuurile cateodata...

hi hi hi hi hi hi hi hi hi 

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Noi 18, 2013 10:02 pm

Draga Rosa, mi-a placut mult mai mult acum plimbarea prin galeria ta. Am avut ocazia sa-ti admir lucrarile grupate si zau ca mi-a placut mult cum ai prezentat fiecare goblen, cu picturile aferente. Am lucrat-o si eu pe Maria Nacu si imi place cum a iesit. Foarte frumos e si vasul cu trandafiri. Intr-un cuvant, frumoasa galerie! Felicitari si mult spor in continuare, sa o imbogatesti cu noi lucrari. Mie imi place Pitestiul si cred ca n-o sa fii dezamagita de prelucrarile lor. Cat despre panza, stai linistita: e clasica panza de goblen cu 10fire/cm. Dimpotriva, daca ai lucrat asa de mult de la Krif, poate ai avut ocazia sa intalnesti si panza lor de acum ceva vreme, care era si mai deasa: avea 11 fire/cm.
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 10:06 pm

Mai postez si in alta zi, cred ca este destul pentru azi !

Spor la lucru !

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Lun Noi 18, 2013 10:32 pm

Toate goblenurile sunt frumoase dar trandafirii m-au cucerit . Sunt foarte frumos inramati . Felicitari si spor la lucru .
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 10:39 pm

ile a scris:Toate goblenurile sunt frumoase dar trandafirii  m-au cucerit . Sunt foarte frumos inramati . Felicitari si spor la lucru .
Multumesc, Ile, pentru cuvintele frumoase... Ma bucur ca ti-au placut atat de mult goblenurile mele...

Imi place atat de mult avatarul tau... E atat de dragut...

Spor la lucru si tie !

Multumesc! Multumesc! Multumesc! 

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Noi 18, 2013 10:52 pm

LALUNA a scris:Draga Rosa, mi-a placut mult mai mult acum plimbarea prin galeria ta. Am avut ocazia sa-ti admir lucrarile grupate si zau ca mi-a placut mult cum ai prezentat fiecare goblen, cu picturile aferente. Am lucrat-o si eu pe Maria Nacu si imi place cum a iesit. Foarte frumos e si vasul cu trandafiri. Intr-un cuvant, frumoasa galerie! Felicitari si mult spor in continuare, sa o imbogatesti cu noi lucrari. Mie imi place Pitestiul si cred ca n-o sa fii dezamagita de prelucrarile lor. Cat despre panza, stai linistita: e clasica panza de goblen cu 10fire/cm. Dimpotriva, daca ai lucrat asa de mult de la Krif, poate ai avut ocazia sa intalnesti si panza lor de acum ceva vreme, care era si mai deasa: avea 11 fire/cm.
Laluna, ma bucur ca ti-a placut mai mult galeria mea de data aceasta... Ai lucrat-o si tu pe Maria Nacu ? Imprimat sau cu diagrama ? De la o firma de profil sau o prelucrare proprie ?

Mie imi plac foarte mult goblenurile celor de la Pitesti, sunt foarte frumoase...le admir foarte mult...

Intr-adevar, se poate ca panza lor sa aiba tot 10 fire | cm, dar parca mi se pare putin mai deasa decat cea de la alte firme...

Nu am apucat sa lucrez de la Krif, atunci cand aveau panza de 11 fire | cm, eu am lucrat de la ei (goblenuri imprimate) doar pe panza cu 10 fire | cm...

zimbet zimbet zimbet 

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Noi 18, 2013 11:57 pm

Maria Nacu a mea e tot de la Krif, cu diagrame. Uite, poti sa o vezi in albumul meu:
http://www.goblenul.com/gallery/Album-personal-de-LALUNA/Album-personal-de-LALUNA-cat_c10_0_0.htm?&user_id=222
E pe pagina a doua, cred...
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 1:53 am

LALUNA a scris:Maria Nacu a mea e tot de la Krif, cu diagrame. Uite, poti sa o vezi in albumul meu:
http://www.goblenul.com/gallery/Album-personal-de-LALUNA/Album-personal-de-LALUNA-cat_c10_0_0.htm?&user_id=222
E pe pagina a doua, cred...
Este superba... Ti-a iesit foarte frumos... De altfel, toate goblenurile din albumul tau sunt foarte frumoase...

zimbet zimbet zimbet 
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mar Noi 19, 2013 2:08 am

Multumesc, Rosa... buchet 
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 7:31 pm

Azi, inca un goblen, o prelucrare, a celor de la Krif, dupa P. D. Kroyer... Cred ca a iesit foarte frumos... Sper sa va placa...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 7:33 pm

Iata si o imagine cu tabloul original, numit "Seara de vara la Skagen"... Mie mi se pare foarte frumos...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 7:37 pm

Inca un goblen, o prelucrare tot de la Krif, mic dar dragut, zic eu...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 7:49 pm

Iata si un goblen, realizat de mine mai demult, tot o prelucrare a celor de la Krif, dupa un tabloul al lui Dante Gabriel Rosetti...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 7:53 pm

Goblenul original era mai mare si avea o alta forma, mai precis, una dreptunghiulara... Dar trebuie sa spun ca nu sunt foarte multumita de felul cum a iesit expresia fetei...mai ales in ce priveste ochii... De aceea, nu-l consider unul din goblenurile mele cele mai reusite...

bataie bataie bataie

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Noi 19, 2013 7:56 pm

ultimul goblen..sper sa nu te superi dar mie nu-mi place. Nu vad rostul verdelui ala deloc.. nici expresia fetei nu-mi place...
hyaviv

Sus In jos

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum