Rosa - goblen galerie

Pagina 5 din 38 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21 ... 38  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Noi 19, 2013 7:56 pm

ultimul goblen..sper sa nu te superi dar mie nu-mi place. Nu vad rostul verdelui ala deloc.. nici expresia fetei nu-mi place...

hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 8:00 pm

Iata si o imagine cu tabloul original... Pictorul dorea sa o surprinda, in viziunea sa, pe Fiammetta, muza celebrului poet medieval Bocaccio... Tabloul se numeste "Studiu pentru o viziune a lui Fiammetta"...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 8:05 pm

hyaviv a scris: ultimul goblen..sper sa nu te superi dar  mie nu-mi place. Nu vad rostul verdelui ala deloc.. nici expresia fetei nu-mi place...
Stiu, stiu... Nici mie nu-mi prea place... Imaginea de control de pe site-ul firmei de profil avea culori putin diferite... Cand am primit goblenul imprimat, mi-am dat seama ca exista anumite diferente... Dar am incercat, totusi, sa lucrez goblenul, sperand sa iasa, totusi, frumos...din pacate, nu a iesit asa cum ma asteptam sau cum as fi dorit...

I-am pus un paspartu simplu, crem, si l-am facut cadou unei matusi... Ea l-a apreciat, totusi...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 8:18 pm

Iata inca o prelucrare, tot de la Krif, tot dupa un tablou al lui D. G. Rossetti... Nici de acest goblen nu sunt pe deplin multumita, dar cred ca a iesit totusi mai bine decat goblenul precedent...

IMAGE dddd" alt="" />

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 8:26 pm

Iata si o imagine cu tabloul original... Al lui D. G. Rossetti...

Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Mar Noi 19, 2013 8:43 pm

aceste prelucrari sunt facute la cererea ta?
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mar Noi 19, 2013 9:09 pm

ioanaviorela a scris:aceste prelucrari sunt facute la cererea ta?
Nu, aceste prelucrari se gasesc pe site-ul celor de la Krif... Ei au realizat aceste prelucrari, apoi le-au postat pe site-ul lor, spre vanzare... Oricine le poate vedea, si daca doreste, le poate cumpara...

Multumesc de vizitarea galeriei, ioanaviorela...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Noi 22, 2013 6:49 pm

Am mai scotocit prin calculator si am gasit inca un goblen, mic dar dragut, de la Herz... Este lucrat de mine mai demult, pe la inceputurile mele goblenistice... M-am gandit ca ar aduce un aer de primavara, ca sa mai uitam de vremea rece...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Nelik la data de Vin Noi 22, 2013 6:59 pm

Felicitari Rosa pentru toata galeria.buchet I love you 

Nelik

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Noi 22, 2013 7:35 pm

Nelik a scris:Felicitari  Rosa pentru toata galeria.buchet I love you 
Multumesc foarte mult, Nelik, pentru aprecieri...

Multumesc! Multumesc! Multumesc! 

zimbet zimbet zimbet 
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Noi 28, 2013 9:15 pm

Iata inca un goblen, de care nu sunt foarte multumita cum a iesit... Este o prelucrare a celor de la Krif, dupa un tablou de N. Grigorescu...prelucrarea imi place, cred ca este reusita... Este realizat, in mare parte, prin tehnica punctelor razlete, iar eu nu prea ma pricep la aceasta tehnica... De aceea nu sunt foarte multumita de el...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Joi Noi 28, 2013 9:46 pm

Vad ca ai reusit sa cosi atat de multe goblenuri Rosa ! Felicitari ! Si spor in continuare !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Noi 28, 2013 10:35 pm

Lili a scris:Vad ca ai reusit sa cosi atat de multe goblenuri Rosa ! Felicitari ! Si spor in continuare !
Multumesc, Lili, pentru aprecieri... Intr-adevar, asa cum am mai spus, lucrez goblen de vreo 15 ani, asa ca s-au tot adunat... Spor la lucru si tie !

Multumesc! Multumesc! Multumesc! 
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de anasstasia la data de Vin Noi 29, 2013 5:19 pm

Tehnica punctelor razlete este un lucru bun. Eu cred ca ultimul model tocmai ca are prea putine culori si total nefericit alese.
anasstasia

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Noi 29, 2013 7:35 pm

anasstasia a scris:Tehnica punctelor razlete este un lucru bun. Eu cred ca ultimul model tocmai ca are prea putine culori si total nefericit alese.
Da, cred ca ai dreptate, Anasstasia... Tehnica punctelor razlete este foarte buna... Din pacate, mie mi se pare ca este destul de greu de lucrat in aceasta tehnica, la unj goblen imprimat... Pot fi o multime de puncte amestecate de culori asemanatoare si de aceea pot fi destul de greu de deosebit pe panza imprimata... Poate la goblenuriloe cu diagrama merge mai usor, nu stiu...

Din pacate, la goblenul de mai sus, intr-adevar, sunt destul de putine culori, nu foarte bine alese (mai ales culorile de la obrajii chipului de fata), iar mie mi-a fost destul de greu sa deosebesc culorile, pe panza imprimata...

bataie bataie bataie 

Poate, o data, imi voi realiza o prelucrare proprie dupa tabloul original si voi reusi sa o lucrez... Sper si eu...

Multumesc de interes ! Spor la lucru !

zimbet zimbet zimbet 
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de anasstasia la data de Vin Noi 29, 2013 7:41 pm

Tocmai de aceea te sustin in incercarea ta de a lucra dupa diagrama. Acolo nu ai cum sa gresesti. Urmaresti simbolul si iese ce trebuie.
anasstasia

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Noi 29, 2013 7:48 pm

anasstasia a scris:Tocmai de aceea te sustin in incercarea ta de a lucra dupa diagrama. Acolo nu ai cum sa gresesti. Urmaresti simbolul si iese ce trebuie.
Multumesc de sustinere... Asa este, un goblen lucrat dupa diagrama iese mult mai corect decat un goblen lucrat pe imprimat... Din pacate, mi se pare destul de greu sa lucrez dupa diagrama... Tot timpul imi dau seama ca trebuie sa desfac, deoarece am gresit, si lucrul merge mult mai incet decat la un goblen imprimat... In fine, voi mai vedea...poate am sa trec mai intai la modele mai mici si mai usoare, dupa diagrama, pe panza de goblen...

Multumesc de incurajari !

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Noi 30, 2013 12:59 am

Image5043" alt="" />

Iata o poza cu biscornul terminat, si aici, in galerie...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Dec 09, 2013 6:55 am

Iata cu ce m-am ocupat in ultimele zile... De aceea am lucrat destul de putin, pana acum, la fondul de la goblenul cu trandafirul...

hi hi hi hi hi hi hi hi hi 

Acesta este primul goblen lucrat de mine pana acum dupa diagrama, e adevarat ca pe etamina, nu pe panza de goblen... Este destul de mic, dar eu zic ca este destul de dragut... Este un model Permin of Copenhagen, modelul lunii - oferit de ei gratis - descarcat de pe site-ul lor...

I-am adus cateva modificari fata de modelul original... Am folosit, de exemplu, pentru ca nu aveam nuanta de albastru dorita, chiar si tehnica "blended"...lolz... Nu se vede foarte bine in poza, dar este nuanta de albastru mediu... Am combinat un albastru mai inchis cu unul mai deschis...

Sper sa va placa... Sa nu ma criticati foarte tare, pentru ca sunt de abia la inceput in ce priveste goblenurile realizate dupa diagrama, dar si in ce priveste lucrul pe etamina...

zimbet zimbet zimbet 

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Dec 12, 2013 7:36 am

Am pus poza cu pernuta de ace si aici, in galerie... Este brodata pe etamina, in punct cruciulita, cu aplicatii de margelute si o buburuza...lolz... Spatele este din material textil crem, simplu... Am facut-o ca sa o daruiesc...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Vin Dec 13, 2013 6:05 am

sunt frumoase
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Vin Dec 13, 2013 9:46 am

Rosa, te felicit pentru biscornul tau- de ce nu il arati si in topicul special dedicat acestora?

Si vreau sa te felicit ptr curajul de a incerca, in sfarsit, sa lucrezi de pe diagrama! Sunt sigura ca iti place ce iti iese - oricum e ceva diferit de imprimate. Spor!  spor la lucru 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Dec 13, 2013 5:10 pm

ioanaviorela a scris:sunt frumoase

Multumesc, ioanaviorela, pentru aprecieri...

Multumesc! 

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Dec 13, 2013 5:33 pm

minzu.nadia a scris:Rosa, te felicit pentru biscornul tau- de ce nu il arati si in topicul special dedicat acestora?

Si vreau sa te felicit ptr curajul de a incerca, in sfarsit, sa lucrezi de pe diagrama! Sunt sigura ca iti place ce iti iese - oricum e ceva diferit de imprimate. Spor!  spor la lucru 

Multumesc, Nadia... Ei, nu e chiar un biscornu, nici primul nici al doilea... Sunt mai mult niste pernute de ace...

Multumesc si pentru incurajarile legate de diagrame... Intr-adevar, imi place foarte mult rezultatul final... Poate voi mai incerca...

zimbet  zimbet  zimbet 

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Dec 21, 2013 4:06 am

[img][/img]

Am mai scotocit prin galerie si am descoperit inca un goblen, lucrat de mine acum mai multi ani, cumparat de la Herz... Face parte dintr-un set, patru goblenuri cu cele patru anotimpuri... Eu nu am decat doua goblenuri din set, primavara si vara... Sper sa reusesc sa intregesc setul, intr-o zi... Sper sa va placa...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Dec 21, 2013 4:10 am

[img][/img]

Iata si celalalt goblen din set...

Spor la lucru !
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat