Andra galerie goblen

Pagina 4 din 37 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 20 ... 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Andra galerie goblen

Mesaj Scris de gobelin la data de Vin Noi 08, 2013 11:18 pm

Foarte frumos!

gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 9:43 am

Numai belele cu goblenul asta...l am taiat in forma de brad si n am putut sa l cos pentru ca avea prea multe muchii ascutite...l am desfacut si bataie era sa l descos de tot...
acum caut alta metoda de a l coase...pana la Craciun poate reusesc...plinge 

[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mier Noi 20, 2013 9:53 am

Da ce anume vrei sa faci cu el? Cum vrei sa il tai? Ca nu imi dau seama.scratch 
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Noi 20, 2013 10:10 am

Draga, Andra, incearca sa il tai in forma de piramida (triunghi inalt si ingust) si coase-i in spate vreo alta panza, in interior ii pui un sablon de aceeasi forma din carton pe ambele parti ale caruia ai putea chiar lipi o captuseala din lavetele celea de sters praful se vand ele de culori galben, roz si bleu - stii tu de care... Ambele parti ale piramidei fa-le cu rezerva de vreun cm, coase conturul cu backstch apoi le asamblezi cu cusatura cu care asamblam biscornu-urile. Eu asa vad o solutie ptr ceea ce iti doresti - decor ptr bradut. Sa vedem ce zic celelalte fete... Spor! Si nu te descuraja! zimbet 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 10:12 am

Asa l am taiat si i am facut cusatura ca la biscornu si nu puteam sa l desfac...[url= ][
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 10:14 am

e deja taiat cu colturi nu drept....si pe spate ii pun tot panza pe care l am cusut ...asa am vrut sa fac Nadia dar nu a mers...
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Noi 20, 2013 10:21 am

Nu merge sa tai colturile ? Adica sa il lipesti pe bradutul deja realizat, dar ca pe un model ”central” ca sa zic asa, intre stelutele rosii....nu stiu daca m-am exprimat bine.
Dar sunt alte fete mai pricepute, poate au idei mai bune! Modelul cusut e superb!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Noi 20, 2013 11:07 am

andra a scris:Numai belele cu goblenul asta...l am taiat in forma de brad si n am putut sa l cos pentru ca avea prea multe muchii ascutite...l am desfacut si bataie era sa l descos de tot...
acum caut alta metoda de a l coase...pana la Craciun poate reusesc...plinge 

[url=]
Imi place mult cum a iesit cusut, despre montaj...nu stiu ce sa spun...ce dimensiuni a iesit peste 1fir?
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Noi 20, 2013 11:13 am

Photobucket Pictures, Images and Photos
Andra, eu in asa fel vad posibil ornamentul...cu tehnica de imbinat biscornu pe margina,,,ajuta panza sa nu se destrame..iti permite sa si desfaci..din moment ce inchizi pannza roata.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Noi 20, 2013 11:15 am

Photobucket Pictures, Images and Photos
Din intern..sa vezi cum e lipit..daca faci cazul..si partea deschisa are un bord pe margine...sper sa-ti fie de folos imaginile, scuze de invazia de poze din galerie.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Noi 20, 2013 11:23 am

Dar care e problema? daca sunt colturile ascutite ca la bradut, le umpli cu vatelina cu ceva ascutit, impinginbine sa se umple la colturi... Deja daca ai taiat, trebuie sa salvezi ceea ce ai ca e pacat de model, e unul deosebit!
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Noi 20, 2013 3:28 pm

Mary a scris:Photobucket Pictures, Images and Photos
Din intern..sa vezi cum e lipit..daca faci cazul..si partea deschisa are un bord pe margine...sper sa-ti fie de folos imaginile, scuze de invazia de poze din galerie.
ce frumos si ingenios...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Noi 20, 2013 3:29 pm

cum o sta forfecuta acolo cand inchizi bradutul? oare nu cade?
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 3:30 pm

Dupa munca de sisif am reusit intr un final...m a incurcat mult ca am desfacut cusatura pe amrgine odata si se destrama panza rau.
Prima oara am cusut contur margine si am aplicat cusatura de la biscornu dar nu puteam sa desfac colturile ca erau prea inguste...am desfacut cusatura si am recusut asa...am cumparat banda cu care am facut fundita sus...dar din pacate e pra ingusta sa acopar cusatura de pe margine...trebuie sa cumpar alta mai lata sa nu se mai vada ata si panza iesita de prin toate gaurile...razboi mare...
bine macar ca nu mi s a destramat panza...intr un colt taiasesm prea aproape si era cat pe ce... ca ramaneam fara el.
[url=][
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 3:33 pm

Apropo de subiectul "Asa nu"...am pus si primul biscornu pe care l am cusut.A iesit de fapt perna...nu mi au iesit colturile si unde am pus margelutele era sa mi se destrame panza...experienta lipsa se vede...dar la al doilea biscornu pe care l am facut a iesit aproape perfect...[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Noi 20, 2013 3:36 pm

eu zic ca era mai bine daca il asamblai dupa metoda asamblarii biscornului. Si eu am taiat la unul din ele panza ff aproape, la 2 fire si imi era teama ca se va destrama dar nu s-a intamplat asa. Plus, metoda asamblarii ca la biscornu, e mult mai finuta, lai eleganta...iar din ce vad in poza, tie iti permite panza sa o aplici cu mult succes, fara sa se destrame.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 3:41 pm

[/quote]Imi place mult cum a iesit cusut, despre montaj...nu stiu ce sa spun...ce dimensiuni a iesit peste 1fir?[/quote]
Are dimens 7,5x17,5 cum scrie in kit.
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 4:00 pm

hyaviv a scris:eu zic ca era mai bine daca il asamblai dupa metoda asamblarii biscornului. Si eu am taiat la unul din ele panza ff aproape, la 2 fire si imi era teama ca se va destrama dar nu s-a intamplat asa. Plus, metoda asamblarii ca la biscornu, e mult mai finuta, lai eleganta...iar din ce vad in poza, tie iti permite panza sa o aplici cu mult succes, fara sa se destrame.
Asa am vrut dar nu stiu de ce nu mi ieseau colturile interioare afara cand vroiam sa l desfac...nu stiu daca ma intelegi...in fine...o banda lata cusuta peste acopera imperfectiunile si e si de efect...sper sa gasesc sa se potriveasca...
Alta metoda mai buna la urmatorul bradut:zambet: 
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Noi 20, 2013 4:06 pm

este un pic mai greu pana te obisnuiesti. si eu am avut ceva de munca cu colturile la biscornu-crin...ai grija la banda, ca si cu aceia poti avea probleme sa se aseze frumos..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 4:08 pm

Pai sper sa iasa...ar trebui una creata...daca nu cos si pe fata si pe spate
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Noi 20, 2013 5:00 pm

Eu văd ornamentul brăduț fără ,,trunchi,,, drept în partea de jos. La ornamentele de genul ăsta se poate aplica pe marginea pânzei aracet (eu folosesc aracet de legătorie carte care se usucă transparent) ca să nu se mai destrame, apoi se poate coase o bandă mai lată (cam 1 cm) de saten de jur-împrejur, care vine îndoită pe partea din spate.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Noi 20, 2013 6:09 pm

Andra doar cine nu munceste nu greseste. Cu siguranta la urmatorul nu o sa mai faci aceleasi greseli si o sa iasa perfect.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Mier Noi 20, 2013 6:31 pm

De unde ai luat aracetul?
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Noi 20, 2013 6:33 pm

Eu am luat un bidon de 3 kg de la o firmă de legătorie din București, acum câțiva ani, parcă s-a și desființat între timp. Dar nu trebuie neapărat aracet din ăla, important e ca cel pe care îl găsești să se usuce transparent. Cred că la materiale de construcții se poate găsi.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Mier Noi 20, 2013 8:03 pm

Modelul imi place foarte mult. Imi place si ideea de ansamblare. Pacat ca nu ti-a iesit cum ti-ai dorit, dar, vorba fetelor, la urmatorul vei sti cum sa procedezi sa iasa perfect. Ti-am admirat pasiunea si hotararea cu care ai realizat acest bradut. Felicitari!
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 6:23 pm

Multumesc! la urmatorul sigur nu ma mai complic cu forma asta...il tai in forma de triunghi si aplic cusatura de la biscornu...mai simplu fara batai de cap...
Am fost sa cumpar alta banda sa o cos peste dar tot nu acopera bine pentru ca e nevoie fata; spate si mijloc (sper ca intelegeti).Am luat 2 feluri una la fel ca cea de la funda doar ca mai lata dar se pare ca nu e indeajuns pt ca nu acopera tot;si una combinata cu organza dar se vede cusatura prin ea.bataie aveti idee cum sa combin bandele astea sa acopar cusatura asta oribila????
andra

Sus In jos

Pagina 4 din 37 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 20 ... 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum