Andra galerie goblen

Pagina 5 din 40 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Andra galerie goblen

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 6:23 pm

Multumesc! la urmatorul sigur nu ma mai complic cu forma asta...il tai in forma de triunghi si aplic cusatura de la biscornu...mai simplu fara batai de cap...
Am fost sa cumpar alta banda sa o cos peste dar tot nu acopera bine pentru ca e nevoie fata; spate si mijloc (sper ca intelegeti).Am luat 2 feluri una la fel ca cea de la funda doar ca mai lata dar se pare ca nu e indeajuns pt ca nu acopera tot;si una combinata cu organza dar se vede cusatura prin ea.bataie aveti idee cum sa combin bandele astea sa acopar cusatura asta oribila????

andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Joi Noi 21, 2013 6:40 pm

Eu dacă îți zic că ar fi mai bine să descoși mă iei la bătaie. Dacă ai fi folosit o ață de aceeași culoare cu pânza cred că nu se mai vedea așa ciudat. Dar cât de lată e banda pe care ai luat-o și care nu acoperă? Dacă ai un metru de croitorie sau chiar și o riglă, măsoară toate laturile brăduțului și mai pune în plus o rezervă de vreo 10-15 cm și apoi te duci la mercerie și cumperi panglica cât de lungă îți trebuie ca să nu mai ai surprize neplăcute. Cu panglica de organza nu prea cred că ai ce face, mai bine iei una de saten lată.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 6:45 pm

nu pot sa desfac ca se destrama cu totul...lunga este...lata are 1,8cm...am pus o pe muchie si laturile sa acopere fata si spatele...s in ue destul de lata
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 21, 2013 7:06 pm

Andra, daca tai..fara sa descosi nu o sa se destrame.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 7:17 pm

La ce te referi Mary?sa tai sa l fac drept sau cum?
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 21, 2013 7:46 pm

Tai firul cu care ai cusut, asa nu se destrama panza, cand le tragi firele, sa descosi. In loc de a trage firul normal, descusut cu riscul de a destrama panza, le tai si o sa ai multe capete.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 7:48 pm

asa am descusut si prima oara...si cum sa l fac dupaia?
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Joi Noi 21, 2013 8:03 pm

Andra, ce de probleme cu modelul asta! O sa capeti experienta cu el cat altii la zece modele! Si eu zic sa descosi, sa tai atele, cum zice Mary. E tare dragut modelul, dar mi-ar fi placut si mai mult daca pastrai culoarea cu care e cusuta cheia, asa, cu alb, e aproape invizibila...
Felicitari si pentru modelul cu Iisus, nu-l vazusem. Cu ocazia asta te-am zarit si pe tine in reflexie, in timp ce faceai poza... hi hi hi 
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 21, 2013 8:10 pm

Coase conturul..ca pentru biscornu, asa cum e taiat, la 6 fire...de margini...dupa poti sa-l cosi si sa aplici satin, margele..tot ce vrei.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 21, 2013 8:19 pm

Dupa ce desfaci, cu ata normala, sulfileaza lejer marginile, separat..fata spate, dupa case conturul, gen biscornu, asa nu o sa ti se mai destrame si o sa-ti permita sa-l inchizi fara a se mai destrama...am desenat pe poza ta, nu vad probleme sa faci conturul.
Image Hosted by ImageShack.us
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Joi Noi 21, 2013 9:13 pm

Mary, bine mai explici! Si eu zic , Andra, sa urmezi sfatul lui Mary, modelul e foarte frumos, tu esti nemultumita de finisare, nu e pacat sa nu incerci sa-l refaci?
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 11:32 pm

Gata Mary...l am desfacut,dar nu vrei sa stii cum arata panza...asa am incercat si prima oara sa cos ca la biscornu da nu stiu de ce nu a mers...cred ca nu era cusatura perfecta si pe panza din spate...pur si simplu nu se "pupa" si nu puteam sa cos colturile interioare....de data asta sper sa mi iasa ...ca daca iar cos si descos ma las pagubasa...Ce frica imi e! 
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Joi Noi 21, 2013 11:34 pm

Despre ce culoare vorbesti Laluna ca in kit cheita e argintie...cum am facut o si eu...dar in alte"interpretari" e gri...la fel si scrisul in kit e maro...
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 21, 2013 11:37 pm

O sa vezi ca e data buna face cu ochiul 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Joi Noi 21, 2013 11:39 pm

Cu o riglă desenează cu o cretă sau cu un creion marginile brăduțului, apoi fă un șablon cu acel contur pe o hârtie sau carton și trasează modelul și pe pânza din spate ca să-ți fie mai ușor de făcut punctul în urma acului.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 11:18 am

[url=]
Am reusit sa l termin...de azi dimineata de la 6 tot cos la el...din pacate colturile interioare tot n au iesit ca nu am avut destula panza sa pot sa strang tare ata, asa ca ce a iesit urat am acoperit cu fundite...a iesit cam incarcat dar decat deloc...
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 11:21 am

Am cautat si nasturi pentru biscornu dar nu prea am avut ce sa aleg...acum cos pernite ca sa mi treaca supararea de la bradut....[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Vin Noi 22, 2013 11:57 am

Biata de tine, ce te-ai mai chinuit! Nu prea se mai vede ca e bradut, dar bine ca s-a terminat chinul... hi hi hi  Eu am vazut o poza postata de tine cu doua pagini in urma si, la cateva postari mai jos, era modelul cusut de tine. Cheita ta era cu alb sau argintiu, nu distingeam bine ce e, a trebuit sa ma intorc sa vad ce e in poza anterioara. Sunt sigura ca doar poza e asa, cu modelul in fata se distinge mai bine.
Ce nasturei draguti!
Eu te felicit din suflet pentru ambitia si determinarea cu care ai dus la capat misiunea. A fost greu, dar a iesit. Bravo, Andra! bravo 
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Karm3n la data de Vin Noi 22, 2013 4:25 pm

Pacat ca ai avut atat de multe probleme cu acest bradut. Imi place mult modelul, dar in privinta montarii eu sunt total pe langa subiect, asa ca admir doar ce ai cusut. Important este ca data viitoare stii ce ai de facut.
Felicitari! bravo 
Karm3n

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Noi 22, 2013 6:32 pm

Si eu te admir pentru perseverenta, eu nu stiu daca aveam atata rabdare, modelul cusut e tare frumos!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 9:25 pm

[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 9:28 pm

[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 9:30 pm

[url=]
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Vin Noi 22, 2013 9:31 pm

Nu prea e perfect dar avand in vedere ca l am facut azi...m am cam grabit sa l termin...nu prea e finisat cum trebuie....si firul ala argintiu se rupe rau....
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Vin Noi 22, 2013 9:49 pm

Mie imi place. E dragut si in ton cu anotimpul.
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Noi 22, 2013 10:59 pm

andra a scris:[url=]
Am reusit sa l termin...de azi dimineata de la 6 tot cos la el...din pacate colturile interioare tot n au iesit ca nu am avut destula panza sa pot sa strang tare ata, asa ca ce a iesit urat am acoperit cu fundite...a iesit cam incarcat dar decat deloc...
Acum da, e altceva, thumbs up 
Imi place si cum a iesit ultimul biscornu, din ce in ce mai bine.
bravo 
Mary

Sus In jos

Pagina 5 din 40 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum