Purcelusii intre adevar si comert

Raspunde la subiect

In jos

14012013

Purcelusii intre adevar si comert

Un desen animat foarte popular este Winnie the Pooh. La origine stau o serie de povesti interbelice, scrise de A. A. Milne.
Eroii au fost transformati inca de pe atunci in jucarii de plus, asa ca putem sa-l vedem pe vestitul Piglet, in costumul sau original, anume cel de purcelus. Pe vremea aceea, purcelusii inca aratau ca niste... purcelusi.

A trebuit sa vina studioul de desene animate impropriu numit inca Disney, care in ultima vreme scoate pe piata doar povesti politically corecte (exceptia care confirma regula este studioul Pixar), ca sa "produca" noul purcelus, maxim imbunatatit si bineinteles, transformat intr-un "pet" inofensiv, placut mirositor si... roz. Mie mi se pare fioros, dar se pare ca rozul prinde la public.
Iata-l in deplinatatea puterilor:

Sint multi copii care cresc la oras, care n-au vazut in viata lor un porc in afara fripturii si semipreparatelor din supermarket, care habar n-au ce culoare are si ce miros are un porc adevarat. Intrebarea care ma framinta este: daca le-am arata un purcel in carne si oase, ne-ar crede ca este un porc, dupa ce au fost intoxicati cu desenele si tonele de jucarii profitabile marca "Winnie the Pooh"?

Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Purcelusii intre adevar si comert :: Comentarii

Mesaj la data de Mar Ian 15, 2013 2:38 pm Scris de filipcarol

Lui Paul al meu nu ii place Winnie dar in schimb este innebunit dupa Peppa Pig. A avut ocazia sa vada si purcelusi adevarati pe care a vrut sa ii smotoceasca, ii plac animalele foarte mult. Trebuie si unii sa "manance" din desene animate, nu? Si noi am avut Mickey Mouse, Tom & Jerry, Pisicile Aristocrate, nu sunt altceva decat niste povesti animate zimbet

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum