It´s all about money, oare?

Raspunde la subiect

In jos

05112012

It´s all about money, oare?

Traditia este chinezeasca, insa modelele sint americane. Ca sa nu scape din mina publicul chinez, probabil. Brodate le-am gasit pe la rusi sau spanioli, nu mai tin minte.
Chinezii insa folosesc bancnote speciale, din hirtie fara alta valoare decit cea simbolica, la fel ca si monedele lor gaurite si bancnotele pe care le ard la inmormintari sau ca ofranda in temple.
M-am gindit la modelele astea in toate felurile. Dar de nunta mascat, intr-o tara in care cadourile peste o anumita valoare se impoziteaza? Fanfaronada? Superstitie impinsa la extrem? Cultul averii sau dorinta de imbogatire? M-am dus cu gindul si la figurile triste care dau cu somoiogul de bani peste moaste, fara sa lase nimic insa in cutia milei. Dar m-am gindit si la bancnota de 100 de lei care se prindea cindva la buzunarul oricarui Ginerica.
Avem un New Arrival Tree, un Teacher tree, ba chiar si un All occasion tree. Si m-am inveselit. Spaga la profesor pentru examene, un pom cu dolarei.. Nu-i rau nici cu euroi, nu?  face cu ochiul

Ultima editare efectuata de catre Irina in Sam Mar 17, 2018 2:37 pm, editata de 1 ori
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

It´s all about money, oare? :: Comentarii

Mesaj la data de Lun Noi 05, 2012 11:25 pm Scris de Mary

Cu ce noutati interesante ai revenit, Irina.
Interesant.

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum