Designerii si pirateria

Raspunde la subiect

In jos

15092012

Designerii si pirateria

Mi-a picat azi in mina ultimul numar din The gift of cross stitching. Ultimul, pentru ca revista si-a incetat aparitia. Editorialul de ramas bun m-a pus pe ginduri.
Nu cred ca e cineva care sa nu fi dat macar o data, din intimplare, peste albume cu diagrame din reviste, kituri, carti, oferite spre descarcare de "generosi". Am trecut de la chinezi la Picassa si am sfirsit la rusoaice, intr-o calatorie fara sfirsit, pentru ca fantezia designerilor scoate pe piata mereu ceva nou iar rivna celor care scaneaza si dau mai departe e nelimitata.
Am avut si foarte multe discutii aici despre ce este si ce nu este pirataj, si am vazut in final ca legea bunului simt difera de legea institutionala. "Bunul simt" spune ca pirataj e cind aduci paguba autorului, in orice fel, sau cind revinzi fara drept bunurile lui, sau cind obtii foloase de orice fel din munca lui. Asta ar face ca orice revista, carte, diagrama, care nu se mai vinde, nu se mai publica si autorii au murit fara mostenitori, sau orice kit care nu-ti mai trebuie, sau o revista pe care pur si simplu nu ai cum sa o cumperi pentru ca se vinde, de pilda, doar in Mexic si Puerto Rico (asa este de pilda minunata revista Cintas, cu broderii din panglica), se pot da mai departe. Cu titlu gratuit. Legea impune 70 de ani de asteptare.
Rezultatul e ca se inmultesc precum ciupercile designerii fara fantezie, care copiaza tone de material din anii 30-40 si vind modelele la preturi de parca ar fi creatiile lor. Stilul retro e la moda pentru ca nu mai are copyright si poate fi refolosit. Scrapbookerii scaneaza, distribuie si retiparesc felicitarile de acum 100 de ani. O sumedenie de carti care au preluat diagramele Sajou punct cu punct ii imbogatesc pe autorii care nu au facut decit sa stea ceva timp intr-o biblioteca. Cartile vechi in loc sa se retipareasca, se publica gratuit pe internet.
Nenumarate reviste si firme traiesc din scoaterea pe diagrama si difuzarea samplerelor vechi.
Printre acestia exista designeri adevarati. Poate unii deseneaza stingaci, sau reviziteaza tipare vechi, traditionale, in forme noi. Totusi, nu copiaza. Si tocmai acestia sint descurajati de piraterie. Un gigant ca DMC poate pune piciorul in prag, sau chiar o firma cu vinzare internationala, precum Rogoblen sau Goblenset. Dar ce pot face unii mici?
Pot face un lucru. Sa ofere gratuit. Nu vi s-a intimplat niciodata sa nu mai vreti sa pagubiti pe cineva care a dat gratis destule? Sau sa va simtiti jenati si sa cumparati cind ati vazut marinimia cuiva? Sau pur si simplu sa renuntati sa mai cautati gratuit ceva ce va e la indemina ca sa cumparati? Sau eu stiu, poate ce-ati vazut pe internet v-a indemnat sa vreti sa aveti si pe hirtie?
Asa ca piratajul, oricit ar parea el de inofensiv si de ne-pirataj, asta face in final: descurajeaza autorii. Ei nu realizeaza ca eu n-am cum sa comand o revista din Australia, ci doar ca internetul e plin de fotocopii. Si asta doare.
Va rog, dragilor, sa nu puneti pe forum linkuri de download. E ok sa dati mai departe resturile si diagramele de la un kit terminat, personal, cuiva, dar nu sa le puneti pe internet. E ok sa revindeti ce-ati cumparat si nu va mai trebuie (desi strict vorbind, si asta face o paguba autorului bataie ) insa nu sa vindeti diagrame pe care n-ati dat bani. Am vazut si asta, nu la noi in forum, mai demult, acum ceva ani. Am vazut asta si in reviste diverse, inclusiv - de pilda - intr-o revista ruseasca (sau bulgareasca) punct cu punct un model Dimensions. Asta chiar nu e ok.
Nu ne-a placut cind firmele romanesti copiau (prost) diagrame Wiehler sau Burda. Mie nu-mi place nici acum faptul ca inca le mai au in oferta - stiti voi cine, ca am mai spus de citeva ori. Acum au trecut la Dimensions si au inceput sa prelucreze fotografii si picturi protejate de copyright. Multi pictori inca sint in viata si tablourile lor extrem de noi. Cao Yong, de pilda. Mai e mult pina la educarea patronilor romani, ei inca nu vad diferenta dintre un wallpaper gratuit, pentru uz personal (exclus profitul) si o imagine "royalty free" adica din care poti face orice vrei. In timp ce eu, naiva, am cerut voie fotografului ca sa prelucrez in scop personal fotografia din Burano. picat din luna
Romania o fi ea mai nevazuta in UE, insa romanii vad, ca doar aici traiesc. Dar din pacate aceiasi romani inca nu pot plati online catre nenumarate firme straine.
Doamna editor a fost exagerat de pesimista, spunind ca peste citiva ani copiii nostri nu vor mai avea acces la arta broderiei. Creatia nu va inceta niciodata, asta e sigur - poate totusi inceteaza piratajul. Conditia ar fi ca oricine sa poata cumpara orice de oriunde si la acelasi pret. Inca visez ca o sa apuc ziua aceea visez cu ichii desch
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Designerii si pirateria :: Comentarii

Mesaj la data de Sam Sept 15, 2012 3:27 pm Scris de gobelin

Ce frumos articol... felicitări, Irina! Aș vrea să citesc acel editorial, și dacă poți, te rog trimite-mi-l.

Citind ceea ce ai scris am realizat că într-adevăr multe modele și samplere vechi sunt scoase acum la viață. Asta ar trebui să ne bucure, însă nu mă bucură dacă le văd sub semnătura unora care n-au făcut decât să le copieze și să spună că-s creația lor.

Dacă te uiți și la firmele noastre vei vedea că au tablouri prelucrate ale unor pictori contemporani, unele lucrări fiind chiar prelucrate imediat după ce au fost pictate și postate pe siteul pictorului. Personal, m-am bucurat când o pictură mi-a plăcut și-am găsit-o prelucrată la firmele noastre. Nu cred că pictorii, toți pictorii sunt foarte drastici în a accepta să le fie prelucrate picturile în goblen; pe forumul/blogul lor am văzut că unii erau bucuroși și mulțumiți de rezultatul prelucrării în goblen iar alții nici nu vroiau să audă de așa ceva.

Mă opresc aici, brusc, ce-i drept, amintindu-vă că în lume este multă nedreptate, că legea e de cele mai multe ori de partea acelora care au avocați mai pricepuți în a găsi portițe de scăpare decât de aceia care sunt păgubiți.

Noi, cei care am colindat și mai colindăm prin diverse galerii, nu cred că păgubim pe nimeni atâta timp cât le colecționăm pentru noi. Cel puțin eu am colecționat și încă voi colecționa diagrame scanate. Nu am vândut și nu voi vinde, și chiar nu voi putea coase poate nici 1 % din cât am colecționat. Nu cred că noi, oamenii de rând suntem ”pirateriști”, ci chiar firmele și revistele care le scot la lumina tiparului pe bani!

Dacă cumpăratul de pe internet nu ar fi atât de anevoios - de multe ori este - și dacă prețurile ar fi ceva mai OK, mulți ne-am cumpăra modele de la firme de dincolo și nu am coase după scanări. Persoane de aici de pe forum au cumpărat modele originale din afară, și sunt mulți cei care fac acest lucru.

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum